Bakara Suresi 86. Ayetin Tefsiri

اُو۬لٰٓئِكَ الَّذ۪ينَ اشْتَرَوُا الْحَيٰوةَ الدُّنْيَا بِالْاٰخِرَةِۘ فَلَا يُخَفَّفُ عَنْهُمُ الْعَذَابُ وَلَا هُمْ يُنْصَرُونَ۟

"İşte ahireti verip dünyayı alanlar o kimselerdir. Onların azapları hafifletilmez, yardım da görmezler. (Bakara 2/86)

Ahiret hayatını satıp dünya hayatını alanları dünyada daha gayretli ve daha istifade edebilen insanlar olarak görürsünüz. Allah-u Teala şöyle buyurmaktadır: "Her beldenin günahkârlarını oranın büyükleri haline getiririz ki, oyunlar kursunlar. Aslında oyunları kendilerine kurarlar da bunu anlayamazlar."(Enam 6/123)bu bir imtihandır, dünyayı ahirete tercih edenlerin git gide hemen yakın olan çıkarlarının artırıldığı bir imtihan.

Allah-u Teala şöyle buyurmaktadır: "Elif, Lam, ra. Sana indirdiğimiz Kitap budur. İnsanları, Rablerinin izniyle karanlıklardan aydınlığa, güçlü ve her şeyi güzel yapanın yoluna çıkarasın diye indirdik. Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsinin sahibi olan Allah’ın yoluna… O kafirlerin, (ayetleri görmezlikten gelenlerin) çetin bir azaptan çekecekleri var. Onlar, dünya hayatını Ahiretten çok seven, anlaşılamayacak biçimde çarpıtmaya çalışarak Allah’ın yolundan uzaklaşan kimselerdir. Onlar derin bir sapkınlık içindedirler."(İbrahim 14/1-3)