Bakara Suresi 80. Ayetin Tefsiri

وَقَالُوا لَنْ تَمَسَّنَا النَّارُ اِلَّٓا اَيَّامًا مَعْدُودَةًۜ قُلْ اَتَّخَذْتُمْ عِنْدَ اللّٰهِ عَهْدًا فَلَنْ يُخْلِفَ اللّٰهُ عَهْدَهُٓ اَمْ تَقُولُونَ عَلَى اللّٰهِ مَا لَا تَعْلَمُونَ

 "Ateş bizi yaksa yaksa, birkaç gün yakar" derler. De ki: "Siz Allah katından söz mü aldınız? Eğer öyleyse Allah sözünden dönmez. Yoksa Allah’ın adını kullanarak bilmediğiniz bir şeyi mi söylüyorsunuz?"(Bakara 2/80)

"Ateş bizi yaksa yaksa, bir kaç gün yakar" diyenler kendilerinden o kadar eminler ki cehenneme girseler de mutlaka çıkacaklarını ve cennete gideceklerini düşünmekteler. Allah-u Teala ise böyle bir söz vermiş olmuş olsaydı bunun kesinlikle gerçekleşeceğini, çünkü Allah'ın sözünden asla dönmeyeceğini söylemektedir. Bu kişiler Allah'ın böyle bir sözü olmadığı halde, Allah'a kendi düşüncelerinde vardıkları sonucu isnat etmektedirler. Oysa kötülüğe iyice batan bu insanların cehennem ve cennet hakkında söyledikleri boş bir hayalden ibaret olacaktır.

"Kitaptan yararlandırılmış olanları görmedin mi? Aralarında hakem olsun diye Allah'ın Kitabına çağrılıyorlar, sonra bir takımı yan çizerek dönüp gidiyor. Bu şundan ileri geliyor; diyorlar ki: "O ateş bizi yaksa yaksa, birkaç gün yakar".  Uydura geldikleri şeyler, onları dinleri konusunda iyice yanıltmıştır."(Ali İmran 3/24ayetinden de gördüğümüz gibi yüce Allah'ın kitabındaki ayetleri görüp, menfaatleri doğrultusunda yan çizenlerin söyledikleri hep "O ateş bizi yaksa yaksa, birkaç gün yakar" demelerinden ibaret olmuştur. Oysa bu söylenenler onların kuruntularından başka bir şey değildir, Allah ayetlerinde kimlerin cehennemlik, kimlerin cennetlik olduğunu, cehennemden de kimlerin kurtulacağını açıkça anlatmaktadır.

Şirk günahını işlemiş olan kişinin cehennemden çıkması söz konusu değildir. Cenab-ı Hakkı ikinci plana atan ve onun önüne başka birisini, bir şeyi geçiren kimse şirk günahını işlemiş olur ve cehennemden çıkamayacaktır. Allah'ın ayetlerini bile bile gizleyenler de kendi menfaatlerini cenabı hakkın önüne geçirip O'nu ikinci plana atarak şirk günahını işlemiş olurlar. Allah'ın bu kişilere cehennemden çıkarma sözü yoktur. Aksine Allah-u Teala onların asla affedilmeyeceğini şu şekilde bildirmiştir; "Allah kendisine ortak koşulmasını bağışlamaz, bunun altında olanı, şirkten uzak kalmayı tercih eden kişi için bağışlar. Kim Allah'a ortak koşarsa derin bir sapıklığa düşmüş olur."(Nisa 4/116)