Bakara Suresi 59. Ayetin Tefsiri

فَبَدَّلَ الَّذ۪ينَ ظَلَمُوا قَوْلًا غَيْرَ الَّذ۪ي ق۪يلَ لَهُمْ فَاَنْزَلْنَا عَلَى الَّذ۪ينَ ظَلَمُوا رِجْزًا مِنَ السَّمَٓاءِ بِمَا كَانُوا يَفْسُقُونَ۟

"Yanlış yapanlar, sözü kendilerine söylenenden başkasıyla değiştirdiler. Biz de yanlış yapanlara, yoldan çıkmalarına karşılık, gökten bir azap indirdik "(Bakara 2/59)

"Bir gün Musa kavmine dedi ki, “Ey kavmim, Allahın üzerinizdeki nimetini düşünün; içinizden peygamberler ve hükümdarlar çıkardı. Bu alemde kimseye vermediğini size verdi. Ey kavmim, Allahın size yazgısı olan şu kutsal toprağa girin; gerisin geri dönmeyin; yoksa elinizde ve avucunuzda olanı kaybedersiniz. Dediler ki, “Bak Musa, orada bir kavim var, hepsi de zorba kimseler; onlar çıkmadıkça biz oraya giremeyiz. Eğer çıkarlarsa biz de gireriz. O korkanlardan Allahın nimet verdiği iki kişi dedi ki; onlara şu kapıdan hücum edin; oradan girerseniz galip gelirsiniz. Eğer mümin kimselerseniz Allaha güvenin.Dediler ki; “bak Musa! Onlar orada olduğu müddetçe biz asla oraya giremeyiz. Sen ve Rabbin gidin; savaşın. Biz burada oturuyoruz. Musa dedi ki: Ya Rabbi, benim gücüm sadece kendime ve kardeşime yeter. Artık bizimle o fasıklar topluluğunun arasını ayır. Allah buyurdu ki, “artık orası kırk yıl onlara haram kılınmıştır. Oturdukları yerde şaşkın şaşkın dönüp dolaşsınlar. Sakın bu fasıklar topluluğuna acıma"(Maide 5/20-26ayetlerinde Allah'ın yazgısı olan topraklardan bahsedilmesi, geleneksel kader inancına dair olmayıp, görüldüğü üzere insanlar Allah'ın emrini dinlemediklerinde hakettiklerini bulacaklardır. Zira Allah'ın emirlerine karşı zorbalık yapmaları dolayısıyla 40 yıl ceza almışlar, 40 yıl sonra bu topraklara girebilmişlerdir. Allah asla vaadinden dönmez, yine burada Allah'ın vaadini yerine getirdiğini görüyoruz. Fakat vaadin yerine gelmesi ve imtihanın kazanılıp kaybedilmesi farklı olaylardır.