Bakara Suresi 214. Ayetin Tefsiri

اَمْ حَسِبْتُمْ اَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ وَلَمَّا يَأْتِكُمْ مَثَلُ الَّذ۪ينَ خَلَوْا مِنْ قَبْلِكُمْۜ مَسَّتْهُمُ الْبَأْسَٓاءُ وَالضَّرَّٓاءُ وَزُلْزِلُوا حَتّٰى يَقُولَ الرَّسُولُ وَالَّذ۪ينَ اٰمَنُوا مَعَهُ مَتٰى نَصْرُ اللّٰهِۜ اَلَٓا اِنَّ نَصْرَ اللّٰهِ قَر۪يبٌ

"Öncekilerin başlarına gelenlerin bir benzeri sizin başınıza da gelmeden, Cennet’e girebileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Baskılar ve zorluklar onları öyle sarmış, öylesine sarsılmışlardı ki Allah’ın elçisi ve beraberindeki müminler “Allah’ın yardımı ne zaman?”diyecek hale gelmişlerdi. Bilin ki Allah’ın yardımı yakındır.”(Bakara 2/214)

Bu dünya üzerinde en basit işler bile gayret ile kazanılırken cennetin bedava olması asla düşünülemez. Ayette Cenab-ı Hak insanları mutlaka yıpratıcı imtihandan geçireceğini bildirmektedir. Kişinin yapması gereken ise kendisini doğruya kilitleyerek, gevşemeden ve ümitsizliğe kapılmadan ilerlemektir. Zira imtihanı yaratan Cenab-ı Hak sabretme ve başına gelenlerin üstesinden gelme gücünü de kişinin gayretine göre mutlaka yaratacaktır. Allah imtihanı tamamlamadan yardımını göndermez. Allah Teâlâ şöyle buyurur: “İnsanlar, inandık deyince bırakılacaklarını, artık ağır bir sınamadan geçirilmeyeceklerini mi sanıyorlar? Doğrusu, onlardan öncekilerini ağır denemelerden geçirmiştik. Böylece Allah kimlerin doğru, kimlerin yalancı olduklarını tam olarak ortaya çıkaracaktır.” (Ankebut 29/2-3)

Yahudi ve Hristiyanlara yapılan uyarılar Kurana inandığını söyleyen Müslümanlara da yapılmaktadır. Onlar Kurana uymadıklarında nasıl sorunlu olacaklarsa, Müslümanım dediği halde kurana uymayanlar da öyle sorumlu olacaklardır. Cenab-ı Hakkın yardımı Kurana uyan ve birinci vazifelerini Allah’ın rızasını kazanmaya odaklayan Müslümanlara mutlaka yakındır. Kendi kendine cennet hesabı yapanlar, kendi iyi yönlerini görerek benim sonum cennettir diyenler, önceki insanların imtihanlarının büyüklüğünü düşünerek kendilerini başarıya, doğruya odaklamalıdırlar. İmtihanda en zor noktaya gelindiğinde, kişi her kapının kapandığını düşündüğünde Cenab-ı Hakkın yardımı gelecektir.