Bakara Suresi 176. Ayetin Tefsiri

ذٰلِكَ بِاَنَّ اللّٰهَ نَزَّلَ الْكِتَابَ بِالْحَقِّۜ وَاِنَّ الَّذ۪ينَ اخْتَلَفُوا فِي الْكِتَابِ لَف۪ي شِقَاقٍ بَع۪يدٍ۟

"Olacağıbudur;gerçekleriiçerenbuKitabı Allah indirmiştir. Kitab’a ters düşenler ise derin bir ayrılık  içindedirler."(Bakara 2/176)

Cenab-ı Hakkın gösterdiği dosdoğru yolu gizleyenler ateşe karşı davet çıkartanlardır. Allah-u Teala şöyle buyuruyor; "(De ki,) Allah'tan başka bir hakem mi ararım? Kitap'ı size açıklanmış olarak indiren odur. Kendilerine Kitap verdiklerimiz bilirler ki bu Kitap Rabbin tarafından hak olarak indirilmiştir(doğruları gösterir içerikte) Sakın tereddüt edenlerden olma. Rabbinin sözü doğruluk ve adalet bakımından tamdır. Onun sözleri yerine geçecek söz yoktur. O işitir, bilir."(Maide 5/114) Allah'ın ayetleri ile bir çekişme içerisinde olanların doğru yolda olmadığı gayet açıktır. Bu kitapta olan her şey gerçeklerle örtüşür, kitabın söylediği her ne varsa tartışmasız doğrudur. İnsanlar bu doğrulukları idrak ettikten sonra kafir ya da mümin olabilirler. Bir başka ayet şöyledir; "Sana bu kitabı, tümüyle gerçek olarak indirdik ki, insanlar arasında Allah'ın sana gösterdiği şekilde hükmedesin. Sakın hainlerin savunucusu olma."(Nisa 4/105) Önemli olan kitabı kendine uydurmaktan kaçınıp, kendini tümüyle kitaba uydurmaktır. Gerçeği Allah bilir diyip, kullarını yaratıcılarının kitabıyla buluşturmak her müminin görevidir.