Bakara Suresi 172. Ayetin Tefsiri

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا كُلُوا مِنْ طَيِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاكُمْ وَاشْكُرُوا لِلّٰهِ اِنْ كُنْتُمْ اِيَّاهُ تَعْبُدُونَ

"Ey Allah’a inanıp güvenenler! Allah’ın size rızık olarak verdiği şeylerin temiz olanlarından yiyin!Yalnız Allah’a kulluk ediyorsanız, O’na karşı görevinizi yerine getirin!"(Bakara 2/172)

 

Ayette geçen "tayyibat" kelimesi temiz ve lezzetli olan yiyecekleri ifade etmektedir. Yiyeceklerimizde temizlik çok önemlidir. Temiz yiyeceklerin sunulması çok büyük şükür sebebidir. Allah-u Teala şöyle buyuruyor; "Hâlbuki Âdemoğullarına çok değer verdik; onları karada ve denizde taşıttık; onlara güzel ve temiz nimetler verdik; yarattıklarımızın birçoğundan da üstün kıldık."(İsra 17/70) Cenab-ı Hak tüm elçilere aynı emri vermiş ve temiz lezzetli yiyeceklerden yemek ile iyi işler yapmak arasında şöyle bağ kurmuştur; “Ey elçiler! Temiz ve lezzetli şeylerden yiyin ve iyi iş yapın. Ben ne yaptığınızı bilirim."(Muminun 23/51) Ayrıca bu emir tüm insanlığa da verilmiştir; "Ey insanlar! Yeryüzünde bulunanların helal ve temiz olanlarını yiyin. Şeytan’ın izinden gitmeyin. O sizin açık düşmanınızdır."(Bakara 2/168)

Tüm yediklerimizin ve bedenimizin de sahibi olan Yüce Allah'tır, dolayısıyla her şeyi O'na borçluyuz ve şükrümüz de O'nadır. Allah'tan başka varlıklar hakkında, falanca kişi yağmur yağdırdı, bitki bitirdi, yüzü suyu hürmetine nimetler verdi gibi manalar yüklenmesi Allah'tan başka tanrılar oluşturmak olacaktır.