Bakara Suresi 156. Ayetin Tefsiri

اَلَّذ۪ينَ اِذَٓا اَصَابَتْهُمْ مُص۪يبَةٌۙ قَالُٓوا اِنَّا لِلّٰهِ وَاِنَّٓا اِلَيْهِ رَاجِعُونَۜ

"Onlar, başlarına bir şey gelince şöyle derler: "Biz, Allah'a aidiz; biz O'nun huzuruna çıkarılacağız."(Bakara 2/156)

Dünya imtihanında sıkıntıya uğrayan bir kişi hemen sığınacak birisi arar ve özellikle güçlü kimselere dayanmak ister. Bakara 156. ayette ise müminlerin sıkıntı halinde iken tüm sığınması ve dayanılması gereken, tüm kuralları koyan ve gücü her şeye yeten, tüm varlıkların sahibi olan Allah olduğunu bilmeleri ve tam bir güven içinde O'na yönelmeleri ifade edilmektedir. Çok büyük sıkıntılar çeken Hz. Yakup'un Cenab-ı Hakka sığınışı ayette şöyle geçmektedir:  "Yakup dedi ki; “Ben üzüntümü ve kederimi yalnız Allah’a açıyorum. Allah’ın bildirmesi sebebiyle sizin bilmediğiniz bir şeyi de biliyorum."(Yusuf 12/86)

Tarih boyunca ve günümüzde sıkıntı anlarında ölmüş peygamberlerden/insanlardan Allah'a yakın saydıkları kimselerden yardım isteme, sığınıp güvenme durumu görülmektedir. Allah-u Teala bu konuda şöyle buyuruyor: "Kıyâmet gününe kadar cevap vere­meyecek bir kimseyi, Allah ile arasına koyarak çağrıda bulunandan daha sapık kimdir? Bunlar on­ların çağrısın­ın farkında bile değillerdir."(Ahkaf 46/5)

Allah-u Teala sıkıntı anında Allah'tan başkasından yardım isteyenleri şu şekilde tarif etmektedir: "İnsanlardan kimi de Allah’a sınırda kulluk eder. Eline bir imkân geçse rahatlar; başına bir sıkıntı gelse yüz çevirir. Böylesi dünyayı da kaybeder ahireti de. Apaçık kayıp budur işte. Allah’ın yakınından, kendisine zarar vermeyecek ve yarar da sağlamayacak şeyi yardıma çağırır. İşte bu, pek derin bir sapıklıktır. Zararı yararından yakın olan kişiyi de yardıma çağırır. O ne kötü bir veli ve ne kötü bir yandaşlar topluluğudur. Allah, iman eden ve iyi işler yapanları içinden ırmaklar akan cennetlere koyacaktır. Allah, dilediğini yapar."(Hacc 22/11-14) Ayetin devamında Cenab-ı Hakkın yardımından ümidi kesen ve ondan başkalarından yardım uman kimselere, yaptıklarından vazgeçip yalnız O'na yöneldikleri takdirde, sıkıntılarının giderileceği şöyle ifade edilmektedir: "Kim Allah’ın, dünyada da âhirette de kendine asla yardım etmeyeceği kanaatine varmışsa bir sebebe tutunup  göğe (Allah’a) yönelsin, diğer ilişkilerini derhal kessin ve baksın ki, bu yol kendini bunaltan şeyi gerçekten giderecek mi yoksa gidermeyecek mi?”(Hacc 22/15) Allah-u Tealanın kendisine dayanıp sığınan müminlere mutlaka bir çıkış yolu göstereceği ayetler ile sabittir. Güzel sonuç Cenab-ı Hakka tam güvenenlerin olacaktır.