Bakara Suresi 112. Ayetin Tefsiri

بَلٰى مَنْ اَسْلَمَ وَجْهَهُ لِلّٰهِ وَهُوَ مُحْسِنٌ فَلَهُٓ اَجْرُهُ عِنْدَ رَبِّه۪ۖ وَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ۟

"Hayır! Güzel davranarak kendini Allah rızasına kilitleyenin ödülü, Sahibinin (Rabbinin) katındadır. Onlar üzerinde bir korku olmaz, üzülmezler de. "(Bakara 2/112)

Lafta söylenenler ancak lafta kalır, gerçeği değiştiremez. Gerçek Allah'ın bildirdiği gibidir. Kim Cenab-ı Hakkın emirlerini gereği gibi yerine getirir ve yasaklarından da gereği gibi sakınırsa yani Cenab-ı Hakka teslim olursa dünyada da ahirette de büyük mükafatı o alacaktır. Allah-u Teala şöyle buyuruyor: "Güzel bir tavır takınarak kendini Allah'a teslim eden kimse, en sağlam kulpa yapışmış demektir. İşlerin sonu Allah'a varır. Kim görmezlikten gelirse onun görmemesi seni üzmesin. Sonunda bize dönecekler, biz de yaptıkları her şeyi onlara haber vereceğiz. Herkesin içinde ne olduğunu Allah bilir."(Lokman 31/22-23) Aslında teslim olmamış fakat teslim olmuş gözüken kişileri de, içten teslim olmuş kişileri de en iyi Allah bilmektedir.